Sztukateria i kilka faktów z Wikipedii
Sztukateria ? stiuki i inne elementy dekoracyjne (np. putta, ornamenty, gzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztukateria
W starożytności nie występowała tylko w
Baza ? dolna część, podstawa kolumny, pilastra lub filaru stosowana w porządkach architektonicznych. W starożytności nie występowała tylko w porządku doryckim, w którym trzon kolumny spoczywał bezpośrednio na stylobacie. Klasyczną bazę tworzy płyta otoczona wyprofilowanymi, kamiennymi wałkami zwanymi torusami, które były rozdzielone trochilusem (wklęską). Dolny torus był z reguły większy. Zazwyczaj baza leżała na niewielkiej kamiennej płycie ? plincie. Terminem baza określa się także inne kombinacje tych elementów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Baza_(architektura)
Stonowana sztukateria
Domowa sztukateria może być zamieszczana zarówno z zamiarem jej wyeksponowania, jak i z zamiarem jej ukazania w bardzo klasyczny i stonowany sposób. Dlatego w sprzedaży dostępne są takie sztukaterie, które pozostają niewielkie i dyskretne. Trzeba jednak przyznać, że nawet takie sztukaterie mogą bardzo upiększać wszystkie domowe pomieszczenia i sprawiać, że stają się one bardzo jasne i zyskują zupełnie nowego wyrazu. Poza tym nie do wszystkich pomieszczeń nadaje się łatwo rzucająca się w oczy sztukateria, a bardzo stonowana sztukateria na pewno będzie mogła zostać umieszczona w niezwykle stylowych i jasnych pomieszczeniach. Zwykle taka sztukateria jest nawet jednokolorowa, dzięki czemu domowe pomieszczenie może wyglądać bardzo stylowo, a jednocześnie nowocześnie.