Na czym polega praca geodety?
Praca geodety z pewnością nie należy do prostych i lekkich obowiązków. Wymaga od pracującego pełnego zaangażowania, specjalistycznej wiedzy z zakresu geodezji oraz niezwykłej dbałości o szczegóły. Jest to dość wymagająca praca, do wykonywania której potrzebne są specjalne narzędzia. Praca geodety polega na dokonywaniu jak najdokładniejszych pomiarów, wykorzystując specjalnie skonstruowane do tego przyrządy oraz na dokonywaniu precyzyjnych obliczeń miarowych. Ponadto często konieczne jest robienie projektów oraz nanoszenie zmian na mapy geodezyjne. Z tego względu praca ta jest satysfakcjonująca dla osób lubiących robić obliczenia oraz zainteresowanych kartografią i technicznymi aspektami.
Czy geodezja jest zaliczana do nauk ścisłych?
Geodezja z pewnością może być zaliczana do nauk, ponieważ jest jedną z wielu dziedzin geografii. Geodezja ma wiele wspólnego nie tylko z geografią, ale także z naukami technicznymi, tak też jest sklasyfikowana w Polsce ? jako nauka techniczna z elementami geografii oraz kartografii. Oznacza to, że dostępne są szkoły zawodowe oraz techniczne oferując uczniom taki kierunek. Świadczy to o przydatności oraz użyteczności geodezji dla społeczeństwa. Jest to prężnie rozwijająca się nauka, przyciągająca coraz więcej zainteresowanych nią osób. Słusznie geodezja jest uważana za naukę łączącą kierunki techniczne z geograficznymi, dającą spore możliwości rozwoju w tych rozległych dziedzinach naukowych.
Rozgałęzienia geodezji
Geodezja, będąca dziedziną kilku różnych nauk, dzieli się na poszczególne podkategorie. Jednym z podziałów, który można wyodrębnić, jest rozróżnienie na geodezję wyższą oraz niższą. Mianem tej pierwszej określa się naukę wykonującą pomiary na znacznie większych obszarach, w których należy uwzględnić kulistość Ziemi. Natomiast geodezją mniejszą nazywa się wykonywanie pomiarów na mniejszej powierzchni. Inne podziały są wyróżniane ze względu na kilka czynników, takich jak rodzaj i cel pomiarów. Rodzaj pomiarów dzieli się na dwie odgałęzienia ? poziome i pionowe, a przykładowymi celami mogą być pomiary miejskie lub górskie. Ostatni wyodrębniony podział geodezji jest ze względu na wykorzystywane narzędzia i stosowane metody.