Ozdobne funkcje poligrafii
Nowoczesna poligrafia potrafi być bardzo ozdobna. Dzięki takiej poligrafii wypuszczane do sprzedaży książki, gazety, foldery i inne produkty sprzedawane z myślą o pasjonatach czytelnictwa mogą być naprawdę bardzo atrakcyjne i pozwalać na to, że kupowane przez kogoś książki i inne wyroby czytelnicze są naprawdę wyjątkowe. Osoby dobrze znające się na poligrafii potrafią przygotowywać także okazjonalne książki czy foldery. Mogą one być wypuszczane do sprzedaży na przykład przed ważnymi świętami państwowymi czy przed ważnymi rocznicami. Sprzedawcom książek wypuszczanych do sprzedaży z takich okazji bardzo zależy na tym, aby były one bardzo atrakcyjne, ponieważ w większości przypadków muszą one zostać sprzedane w okolicach świąt, ponieważ w przeciwnym razie będą zalegały na magazynach.
Tworzenie poligrafii młodzieżowej
Młodzież w wieku szkolnym posiada swoje bardzo charakterystyczne zainteresowania i wymagania wobec prezentowanych jej produktów. Wobec tego producenci różnego rodzaju przedmiotów kupowanych przez młodzież starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom młodych osób. Wiedzą oni bardzo dobrze, że młodzież chcąc czy nie chcąc spędza bardzo dużo czasu nad książkami. Wobec tego starają się o to, aby książki i inne produkty szkolne posiadane przez młodzież posiadały nie tylko bardzo wysokość jakość merytoryczną, ale również pozostawały bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym. Bardzo duża waga przywiązywana jest więc do tworzenia poligrafii młodzieżowej. Jedną z cech takiej poligrafii jest fakt, że łączy ona atrakcyjność z zastosowaniem bardziej stonowanych kolorów.
Arkusz drukarski (lub arkusz druku)
Arkusz drukarski (lub arkusz druku) - fizyczna jednostka objętości druków, lub form drukowych podstawowego koloru, stosowana przez poligrafów. Odpowiada ona jednostronnie zadrukowanemu arkuszowi papieru formatu większego od B2 ale mniejszemu od B1 (co odpowiada np. ośmiu stronom końcowego wyrobu formatu A4, szesnastu stronom formatu A5 itd.). W przypadku druku dwustronnego arkusz drukarski odpowiada połowie powierzchni arkusza zadrukowanego tylko z jednej strony.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Arkusz_drukarski