Dentysta Zabrze

wyłącznie podczas silnych bólów zębów, dokonując ich usuwania. Jednakże to wcale nie oznacza, że zawód stomatolog przestał być potrzebny, gdyż sama higiena nie zawsze pozwala na idealne zadbanie o uzębienie. Na rynku jest mnóstwo

Dentysta Zabrze Dentysta Zabrze

Higiena jamy ustnej jest ogólnie na coraz wyższym poziomie, co ma również wpływ na zdrowie zębów. W wyniku tego dentysta nie musi już tak często reagować w sytuacjach awaryjnych, czyli wyłącznie podczas silnych bólów zębów, dokonując ich usuwania. Jednakże to wcale nie oznacza, że zawód stomatolog przestał być potrzebny, gdyż sama higiena nie zawsze pozwala na idealne zadbanie o uzębienie. Na rynku jest mnóstwo past do zębów, szczoteczek manualnych oraz elektrycznych, nici dentystycznych i płynów dezynfekujących do ust, a mimo tego walka z kamieniem nazębnym rzadko kończy się sukcesem. Na myśl o tym, że musimy odwiedzić gabinet dentystyczny, zazwyczaj przechodzą nas ciarki i mimo coraz lepszej opieki dentystycznej prawdopodobnie nigdy się to nie zmieni. Mimo tego usuwanie kamienia nazębnego mogą przeprowadzić wyłącznie stomatolodzy i chociaż nie należy on do najprzyjemniejszych, to znacznie poprawia ochronę zębów, a także ma duży wpływ na nasze odczucie komfortu w jamie ustnej. Ponadto podczas takiej wizyty lekarz dokonuje również badania kontrolnego uzębienia, a to ma ogromne znaczenie w wypadku zaistniałych ubytków.

Jednym z najbardziej znanych, ale tym samym prawdziwych i przekazujących pewną mądrość powiedzeń jest to, że znacznie lepiej zapobiegać, niż leczyć. Powiedzenie to sprawdza się znakomicie w odniesieniu do stomatologii, a mianowicie do próchnicy zębów. Lepiej jest zapobiegać powstawaniu próchnicy, niż później ją leczyć. Profilaktyka jest takim działem medycyny, który skupia się właśnie na zapobieganiu różnym chorobom. Głównym narzędziem profilaktyki próchnicy zębów jest edukacja zdrowotna w zakresie dbania i higieny jamy ustnej. Innymi działaniami na rzecz profilaktyki jest dostarczanie fluorków do organizmu, szczotkowanie zębów, stosowanie płynów do płukania oraz nici dentystycznych. Gabinety stomatologiczne także oferują działania z zakresu profilaktyki, takie jak instruktaże higieny, higienizacje czy skaling. Stosowanie odpowiednich działań profilaktycznych, być może nie uchroni całkowicie od próchnicy, ale z pewnością przeszkodzi w jej rozwoju poprzez pozbawianie odpowiednich warunków dla rozwoju bakterii.

Stomatologia, jak wiele innych działów medycyny, posiada różne specjalizacje, które można wybrać w trakcie studiów dentystycznych. Jedną z dziewięciu możliwych do wyboru specjalizacji jest periodontologia. Czym konkretnie zajmuje się ten dział stomatologii zwany periodontologią? Ta skomplikowanie brzmiąca nazwa , periodontologia, oznacza jedną ze specjalizacji stomatologii, zajmującą się nauką o aparacie zawieszeniowym zęba, czyli przyzębiu. Ze względu na najczęstsze schorzenie, dotyczące przyzębia, czyli paradontozę, specjalizacja periodontologii jest potocznie nazywana paradontologią. Ta dziedzina stomatologii zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Samo przyzębie jest tą częścią jamy ustnej, która otacza i unieruchamia ząb. Periodontologia więc nie zajmuje się leczeniem samych zębów, ale tego, co je otacza, czyli leczy choroby dziąseł, ozębnej, okostnej, kości wyrostka zębodołowego. Periodontologia, jako dział stomatologii, zajmuje się wszystkimi tkankami, które otaczają ząb.

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u stomatologów. Warto więc przyjrzeć się czym próchnica jest, w jaki sposób powstaje i co ją wywołuje. Próchnica zębów jest niczym innym, jak chorobą zakaźną, wywołaną przez określone bakterie, atakującą tkanki twarde zęba. Objawem próchnicy jest demineralizacja substancji nieorganicznych, a następnie proteoliza substancji organicznych z powodu działania kwasów wytwarzanych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów z zewnątrz. Sam opis brzmi dość skomplikowanie, ale polega to na tworzeniu się ubytków w zębie w skutek działania bakterii. Przyczynami powstawania próchnicy są aż cztery czynniki, które muszą wystąpić jednocześnie, a są nimi bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Każdy z tych czynników jest konieczny do powstania próchnicy. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem próchnicy zębów jest stomatologia zachowawcza, w której skład wchodzi endodoncja. Natomiast inny dział stomatologii, jakim jest profilaktyka, zajmuje się zapobieganiem powstawania próchnicy.

Leczenie kanałowe - inaczej endodontyczne- to usunięcie miazgi z kanałów, wykonania ich dezynfekcji, następnie dentysta szczelnie wypełnieni kanały odpowiednimi materiałami a na koniec zabezpieczy koronę kliniczną zęba. Leczenie kanałowe stomatolog zaczyna od usunięcia próchnicy z zęba i wykonania odpowiedniego dojścia do kanałów korzeniowych. W kolejnym etapie oczyszcza kanały korzeniowe i nieco je poszerza, aby dodatkowo usunąć jakiekolwiek bakterie, które mogły przejść do zębiny. Następnie dentysta płucze powstały otwór stomatologicznym roztworem podchlorynu sodu co ma za zadanie zdezynfekować kanały czyli pozbyć się bakterii. Po dokładnym opracowaniu i zdezynfekowaniu kanałów stomatolog osusza je i wypełnia specjalnymi preparatami. Na rynku obecnie dostępnych jest mnóstwo preparatów do wypełniania kanałów korzeniowych. Leczenie kanałowe najczęściej prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym jednak pacjent nie może być na nie uczulony. Najlepiej regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Wskazane są profilaktyczne przeglądy co pół roku. Uda się wówczas uniknąć zaawansowanego leczenie zęba jakim jest leczenie kanałowe i bólu związanego z chorym zębem.


© 2019 http://ckpss.edu.pl/