Coś dla elektryków - o transformatorach

. Podwyższają one napięcia z poziomu napięcia generatora, na poziom sieci przesyłowej (z reguły 220 lub 400 kV). Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/TransformatorTransformatory elektryczne krok po kroku Transformatory elektryc

Coś dla elektryków - o transformatorach transformatory nowe

Cytat z Wikipedii, hasło: Transformator

Z kolei w elektrowniach, gdzie napięcie generatora zawiera się w granicach od 6 kV do dwudziestu kilku kV, stosuje się transformatory blokowe. Podwyższają one napięcia z poziomu napięcia generatora, na poziom sieci przesyłowej (z reguły 220 lub 400 kV).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator


Transformatory elektryczne krok po kroku


Transformatory elektryczne to wynalazek, który dawno temu zrewolucjonizował funkcjonowanie ówczesnego świata. Dziś nikt nie wyobraża sobie bez nich współczesnych biur, pokoi, domów, generalnie przeróżnego rodzaju budynków. Transformator elektryczny umożliwia przekazanie prądu w odpowiedniej formie, która daje możliwość podpięcia urządzeń do energii elektrycznej. A to przecież energia elektryczna jest niezbędna do funkcjonowania dzisiejszego świata. Nikt nie wyobraża sobie na przykład braku możliwości ładowania telefonu, dostępu do internetu. W ostateczności nawet fabryki bez zasilania awaryjnego nie mogą działać zbyt długo jeśli nie będą miały dostępu do energii elektrycznej.



Jakie wyróżniamy stany pracy transformatorów?


Po włączeniu do sieci pracę transformatorów można podzielić na trzy, podstawowe stany. Pierwszy z nich to tak zwany stan jałowy, który występuje kiedy obwód strony wtórnej jest otwarty, a prąd wtórny wynosi zero. Drugim stanem transformatora jest stan obciążenie, który ma miejsce kiedy podłączy się odbiornik do sieci. Warto zaznaczyć, że zmniejszenie impedancji, czyli oporności obwodu, prowadzi do zwiększenia prądu. Ostatnim stanem transformatora jest stan przeciążenia. Występuje wtedy, kiedy urządzenie jest obciążone znamionowo, jeżeli prąd wtórny wynosi tyle samo co prąd znamionowy. Stan zwarcia transformatora następuje po zwarciu uzwojenia wtórnego poprzez zmniejszenie impedancji obciążenia do zera.



© 2019 http://ckpss.edu.pl/